Gözden: Broşür Yapma Programı

broşür yapma programı

Denizcilik sektöründeki bir arkadaşım, yayıncı olarak benden en uygun broşür yapma programı bulma arayışına yardım etmemi istedi. Ben de onun ricasını kırmayarak piyasadaki programları araştırmaya başladım. Sonuç olarak Yumpu Publishing’u ona terci ettim.

brosur-nasil-hazirlaniDenizcilikten kastım, yat vb. deniz taşıtları aksesuarları, su sporları malzemeleri ve bunlarla ilgili kitaplar ve filmler. Sıraladığımda bile broşür için ne kadar ideal konular olduğu anlaşılıyor. Büyük bölümü lüks olarak değerlendirilebilecek bir sektör olduğu için yapacağınız broşürlerin de bir o kadar lüks görünmesi gerekiyor.

Kuşe kağıtlar, sponsorluklar, baskı ve dağıtım masrafları derken broşür yapmak epey zahmetli bir hale geliyor. Bu açıdan elektronik ortamda broşür yapmanın avantajları oldukça bariz. Ama piyasadaki programlar birbirinin aynı değil elbette. Neden özellikle Yumpu’da karar kıldığımı anlatayım.

Yumpu Publishing, Neden Başka Broşür Yapma Programlarından Daha Fazla Dikkatimi Çekti?

Öncelikle, fiyat ve performans dengesi bu kadar iyi olan başka program bulamadığımdan başlayabilirim. İncelediğim diğer programlardan ücretsiz olanları bana aradığım özellikleri ya sınırlı bir şekilde sunuyordu ya da hiç sunmuyordu. Ücretli programlar veya ücretsiz programların ücretli versiyonları ise maalesef bireysel bir çaba için yüksek fiyatlar istiyorlardı. Ücretsiz olan Yumpu’da aradığım bütün özellikler var. Reklamsız versiyon ve bazı ödeme planları da var ve bunların sunduğu özellikler ve fiyatlar da ötekilerden çok daha tercih edilebilir halde. Büyük bir işletme sahibi olan kişiler gözü kapalı tercih edebilir.

Dikkatimi çeken bir diğer özellik de benzersiz desteği oldu. Yayın dünyasının içinde olsanız bile broşür yaparken bazı sorularınız veya sıkıntılarınız olabiliyor. Herhangi bir durumda cevap vermeye hazır bekleyen bir ekibin olması işlerinizi epey kolaylaştırıyor.

Burada broşür veya dergi yayınladığınızda milyonlarca aktif okura ulaşma şansınız var. Sitede sayıları gitgide artan milyonlarca dergi de bunu kanıtlar nitelikte. Ama tabii ki broşürü o milyonlarca okura en iyi şekilde ulaştırmak da gerekiyor.

Bu açıdan da fark yaratan özelliklerle karşılaştım.

SEO aramaÖrneğin, program hem masaüstü hem de mobil cihazlarda destekleniyor. Böylece broşürleriniz hiçbir görüntü veya hız kaybı yaşanmadan her türlü cihazda açılabiliyor.

Başlı başına ayrı bir mesai gerektiren arama motoru optimizasyonunu da (kısaca SEO) program sizin için hallediyor.

Bu da Google gibi arama motorlarındaki organik aramalarda üst sıralarda çıkma şansınızın epey yükselmesi demek.

Dahası da var: Program kendi markanızı veya logonuzu kullanmanıza izin verdiği için imajınızı oluşturmak veya ürününüzü tanıtmak için harika bir fırsat elde etmiş oluyorsunuz.

Yaptığınız bütün broşürlerin kendine özel bağlantıları ve embed kodları oluyor ve bu bağlantıları ister kendi sitenize, ister benzer ilgi alanlarına yönelik başka sitelere ve online dükkanlara ekleyebiliyorsunuz.

Broşür Yapma Programı ile Adım Adım PDF’ten Broşür Hazırlama Rehberi

pdfYumpu Publishing, oldukça basit ve kullanışlı bir program. Daha önce hiç böyle bir program kullanmamış olsanız bile başlangıçta on ile yirmi dakika arasında broşür yapmanız mümkün.

Yapmaya alıştıkça benim gibi sadece iki dakikada broşür hazırlayacak hıza kavuşabilirsiniz.

Gerçek sayfa çevirme hissinin benzerini yaratan bu tür programların mantığı PDF dosyalarınızı broşüre dönüştürmekte yatıyor.

O yüzden adımlara geçmeden önce elinizde yüklemeye uygun bir PDF dosyası olmalı. PDF hazırlamak gözünüzde büyümesin; Photoshop bilmenize gerek yok. Word ve Excel dosyalarınızı rahatlıkla PDF formatında kaydedebiliyorsunuz.

Ayrıca internette dosyalarınızı PDF’e dönüştüren birçok ücretsiz program bulunuyor.

Temel olarak dikkat etmeniz gereken şeyler şöyle: PDF’in tek bir sayfasının broşürünüzün tek bir sayfasına denk gelmesi, aynı şekilde bir broşür için bir dosya kullanılması, dosyada katman veya font gibi ayrı unsurlar olmaması ve çözünürlüğün 180 dpi’den yüksek olması.

 1. Adım: PDF’inizi yüklemek

Çok kolay. Dosyanızı ana sayfanın sol üst köşesinde yer alan yükleme kutusuna sürükleyip bırakın. Kutu, dosyayı bilgisayardan seçip yüklemenize de izin veriyor; hangisini isterseniz artık. Aslında bu aşamada PDF’iniz e-kağıda dönüşmüş oluyor ama ona ulaşabilmek için kayıtlı bir kullanıcı olmanız gerekiyor.

 1. Adım: Kullanıcı Hesabı Açmak ve Profil Oluşturmak

Kayıtlı bir kullanıcı değilseniz ana sayfanın sağ üst köşesinde göreceğiniz kayıt butonuna tıklayın. Burada Facebook, Google veya Twitter hesaplarınızla doğrudan ya da e-posta adresinizle size gönderilecek aktivasyon mailine tıklayarak kaydolmanız mümkün; seçim size kalmış. Hesabınızı açtıktan sonra her kullanıcı gibi sizin de bir profiliniz olacak. Özellikle kendinizi, markanızı veya ürününüzü tanıtmayı amaçlıyorsanız profilinizi doldurmaktan çekinmeyin çünkü o sizi milyonlarca okurun karşısına çıkaran bir ayna işlevi görecek.

 1. Adım: Broşürünüzde Değişiklikler Yapmak

Yumpu’da sınırsız sayıda broşür hazırlayabilir ve onlarda istediğiniz kadar değişiklik yapabilirsiniz. Paylaşacağınız platforma veya zevkinize göre renk ve boyutları değiştirmeniz mümkün.

 1. Adım: Broşürünüzü İnteraktif Hale Getirmek

Elektronik bir broşür yapmanın en güzel yanlarından biri de video, ses, bağlantı, slayt vb. ekleyebilmek. Basılı broşürlerden fark tam da burada anlaşılıyor. Programın ücretsiz sunduğu editörler sayesinde okurlarınızla etkileşime geçebileceğiniz interaktif broşürler üretebilirsiniz.

 1. Adım: Broşürünüzü Paylaşmak

Kaliteli ve interaktif broşürünüzü artık her yerde paylaşabilirsiniz: Sosyal medya hesaplarınız, web siteniz, bloğunuz, başka web siteleri… Bağlantı dışında embed kodundan yararlanmayı da unutmayın.

Broşür Yapma Programı Deyince Artık Aklıma Yumpu Publishing Geliyor Çünkü;

Ücretsiz olarak bu kadar kaliteli bir hizmet sunan başka bir program yok. Üstelik kendi başınıza yaptığınız broşürlerin milyonlarca insana ulaşma ihtimali var. Basılı dergilerin maliyetlerinden kurtulduğunuz gibi dağıtıma kafa yormanıza gerek yok. Yeni nesil teknoloji parmaklarınızın ucunda. Siz de deneyin, memnun kalacaksınız.

Kendi Tasarımlarınızı Yaratabileceğiniz Bir Broşür Yapma Programı

Bir denizcıysanız, yatınız varsa ve internet üzerinden de denizcilik için giysi satmak istiyorsanız Yumpu ile mutlaka tanışmanız gerekir. Bu internet sitesinin size verdiği olanaklar bir çok online broşür yapma programının vermediği imkanları sağlamaktadır.

Size sunduğu olanaklar ve kolaylıklar sayesinde kendi zevkinize uygun, tamamen kendinize ait çok şık tanıtımlar yapmanız mümkündür. En önemlisi de günümüzde internete erişiminin akıllı telefon, tablet yada birçok aygıttan sağlandığını düşünürsek, bu aygıtlarda sorunsuz ve uyumlu çalışabilen bir e-broşürle uğraşan herkesin iştahını kabartacaktır.

En başta söylemem gerekeni unutmadan söylemem gerekirse tüm bu olanaklara hiçbir ücret ödemeden bedavadan ulaşabiliyorsunuz. Yüzlerce online broşürünün içinde bulunduğu bu online platformda sizinde e-broşürünüz bulunsun.

İlk başta bu tanıtma ve pazarlama işlemini bir kendime ait bir denizcilik giysi satmak için butik açarak halletmeye çalışsam da daha sonra bunun yeterli bir hamle olmadığını anladım. Tasarımlarımda nasıl zamanın çizgilerini yakalamayı hedefliyor ve başarabiliyorsam tanıtma ve pazarlama işi için de zamanı yakalamak zorundayım. Bunun için de en büyük pazar olan internet ortamını hakkıyla ve işime yaraşır şekilde kullanmalıyım. Bunu da internetten broşür yapma programı bularak online bir e-broşür hazırlayarak yakalayabilirim.

Yumpu ile Kendinizi Online Ortamda Tanıtın

Hazırlayacağım e-dergi mutlaka kendi internet sitemden ve butiğimin Facebook sayfasından ek bir program istemeden ve başka bir siteye yönlendirmeden ulaşılmalı. Bu program bu bakımdan mükemmel bir site.  Diğer programlar, hazırladığınız ve sayfanıza eklediğiniz tanıtımınızı göstermek için kendi sitesine yönlendirmiyor.

facebookAyrıca bunu yapmak hiç kod yazmayı bilmeyen amatör kullanıcılar için bile oldukça kolay. Sitenin teknik destek ekibi zaten bu iş için size yardım etmeye hemen hazır bulunuyor.

Online Broşür ile Dükkanınız Her Zaman Her Yerde

Dükkânıma gelen müşterilerimin daha sonra da bakabilmeleri ve arkadaşlarına göstermeleri için yanlarına broşür verme zamanı oldukça geride kaldı. Bu yüzden tüm mobil cihaz ve bunların işletim sistemleriyle uyumlu android, ios bir e-dergi hazırlayıp istedikleri an yanlarında hiçbir yük taşımadan ulaşmaları ister istemez sizin satışınızı olumlu yönden etkiler.

Yumpu bu bakımdan oldukça işime yaradı diyebilirim. Sezonluk kreasyonlarımı tasarlarken bunları da ayrı ayrı e-dergi formatında tanıtmama olanak veriyor. Çünkü bana online platformda sınırsız sayıda dergi oluşturma imkanı veriyor.

logoBu imkânı verirken ekstra, derginizi oluştururken edindiğiniz üyelikle programın kendi sayfasında binlerce kişiye de ulaşma ve kendinizi tanıtma imkânı da veriyor.

Bunların dışında belki de en önemlisi bunu yaptıktan sonra kendi siteniz için SEO çalışması yaptırmanıza gerek kalmıyor.

Hazırladığım e-dergide broşür yapma programımın sağladığı görüntü, video ve ses gibi medyaları ekleme özelliği, benim de hazırladığım tanıtımda ekstra şeyler sunmama yardımcı oldu.

Tasarladığım ürünlerin tasarım sürecinden üretim süresine geçişini ve üretim sürecinden kısa kısa kesitler kaydederek yaptığım işi insanlara ayrıntılarıyla göstermeme olanak sağladı.

Ayrıca hazırladığınız tanıtıma eklemek istediğiniz bu görüntü, video ve ses dosyalarının boyutlarının büyüklüğü hiç fark etmiyor. İstediğiniz kalitede görüntü ve videoyu hazırladığınız tanıtıma ekleyebiliyorsunuz.

Bu da yaptığınız işin daha kaliteli durmasını sağlıyor. Çünkü yaptığınız işin görsel ve videoları belli bir kalitenin altında olursa bizim gibi ayrıntılarla uğraşan bir mesleğin tanıtımında olumsuz etkiler yaratır.

uploadBunu yapmanız için bilgisayarınıza hiçbir ekstra program kurmanız gerekmiyor.

Eğer hazırladığınız tasarım PDF formatında ise işleme hemen başlayabilirsiniz.

Eğer hazırladığınız tanıtım PDF formatında değilse ilk iş olarak bunun formatını dönüştürmeniz gerekecektir.

Bu dediğim işlemi de bilgisayar kullanımı orta seviye olan herkes kolaylıkla yapabilir.

Bunun için internette yüzlerce site ve ücretsiz program aratılarak kolaylıkla bulunabilir.

İlk iş hazırladığınız tasarımınızın PDF dosyasını Yumpu broşür yapma programına girerek ana sayfada sol üst köşede bulunan kutucuğa ister sürekle bırak şeklinde isterseniz de mavi renkteki start upload bölümünden bilgisayarınızdaki hazırladığını tasarımınızın PDF’nin bulunduğu klasörü seçerek yükleme yapabilirsiniz.

Bunun ardından dosyanız yüklenmek üzere internet sitesine ekleniyor. Bunun ardından sizden istediği çok küçük bir üyelik işlemi var.

O kadar imkânı ücretsiz olarak sunduğu sitenin sadece üye olmanızı istemesi zaten diğer broşür hazırlama programlarının isteğinin yanında devede kulak kalıyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi internet sitesine üye olmak, içinde binlerce e-derginin bulunduğu bir platformda ücretsiz olarak sizin de yer almanızı sağlıyor. O yüzden girdiğiniz bilgileri doğrulukla ve özenle girerseniz size ekstra bir yarar sağlamaktadır.

Hiçbir Ücret Ödemeden Mükemmel Olanaklar ve Mükemmel Teknik Destek

Bu bilgiler kısaca isim ve soy isminiz, adresiniz, web siteniz, diliniz, bulunduğunuz ülke ve şehir, Facebook adresiniz ve kendinizi kısaca tanıtmanızı istediği bir bölümden oluşuyor. Bu bilgileri daha sonra da istediğiniz zaman güncelleyebiliyorsunuz.  Tüm bunları gerçekleştirirken tasarımınız internet hızınıza bağlı olarak sayfaya yüklenmiş oluyor.

teknik_destekYeni bir sayfada size binlerce dergi taslağı sunuyor bundan sonrası tamamen sizin kendi kişisel zevkinize kalmış. Size sunduğu hazır şablonlar üstünde de her türlü değişikliği yapabiliyorsunuz.

Sayfanızı size uygun olan istediğiniz renklere değiştirebiliyorsunuz. Yazı karakterlerini yine sizi sunduğu onlarca fonttan bir tanesini seçip değiştirebiliyorsunuz. Görüntü ve videolarınızı da ille size sunulan taslakta bulunan yere yerleştirmek zorunda değilsiniz.

Yine bunları da istediğiniz ölçüde küçültüp büyütüp istediğiniz yere koyabiliyorsunuz. Hatta isterseniz bu çok şık bir özellik her sayfada farklı bir ses dosyası bile oynatabiliyorsunuz.

Benim için bu özellik çok güzel oldu diyebilirim. Tasarımlarımı hazırlarken dinlediğim parçaları onları tanıttığım sayfalara eklemek beni ekstra mutlu etti. Sanki bu şekilde tasarımlarımın ruhlarını bir parça daha aktarabildiğimi düşünüyorum.

Tüm bunları yaptıktan sonra geriye sadece broşür yapma programında hazırladığınız broşürünüzü kendi internet sitenize ve varsa Facebook sayfanıza eklemek kalıyor.

Bunun için de hazırladığınız site içinde size bir kod veriliyor onu kendi internet sitenize ve Facebook sayfanıza embed etmek kalıyor.

Böyle kod ve embed etmek kelimeleri aynı yerde olunca kulağa ayrı bir zor geliyor ama hiçbir şey duyduğunuz ve tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Ben işim gereği bilgisayardan ve programlardan anladığım için zorlanmadım.

Çok iyi bilmenize gerek kalmadan orta seviye bir bilgisayar kullanıcısı bile bunu kolaylıkla yapabilir diye düşünüyorum. Yapamazsanız bile broşür yapma programınızın site sunduğu belki de en büyük kolaylık olan ve mükemmel bir şekilde işlerini yerine getiren teknik destek ekibine sorarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Diğer sitelerin sunduğu gibi altta bir telefon numarası verip uzun uğraşlar sonucu ulaşılan bir teknik destekten bahsetmiyorum. Yardım istediğiniz zaman size en kısa sürede, ciddi anlamda kısa bir sürede size ulaşıp takıldığınız yerde size yardım ediyorlar. Benim memnun kalarak kullandığım bu programı sizin de kullanmanızı mutlaka öneriyorum.

Yumpu’nun hiçbir ücret istemeden kullanıcılarına sunduğu özellikler

 • Android, İos gibi mobil işletim sistemlerinde ile sorunsuz çalışıyor.
 • Sitenize eklediğiniz e-derginizi başka bir siteye yönlendirmeden ve ek bir uygulama istemeden takipçilerinize sunabilirsiniz.
 • Kullanımı çok kolay bir program.
 • Seo çalışması için ek bir uğraşa ve masrafa girmenize gerek kalmadan Yumpu Publishing sayesinde internette üst sıralarda yer alabilirsiniz.
 • İstenilen sayıda dergi veya broşürünüzü yaratma ve sunma imkanı.
 • Uğraş gerektirmeyen çok kısa sürede yapacağınız ücretsiz üyelik işlemi ile kullanıma hemen başlayabilirsiniz.
 • Program kurmadan internet üzerinden her zaman derginizi online olarak güncelleyebilirsiniz.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.