Broşür Hazırlama – Yeni Nesil

broşür hazırlama

Ailemin bir lüks tüketim mağazası var. Yıllardır pırlanta başta olmak üzere birçok ürün satıyorlar. Yayın dünyasında olunca ben de onlara yardım etmek için elimden geleni yapıyorum. Yapabileceklerimin en başında da broşür hazırlama geliyor. Mağaza için en iyi broşürü nasıl hazırlarım diye başladığım arayışta Yumpu Publishing ile karşılaştım. İyi ki de karşılaşmışım.

Lüks tüketim için broşür hazırlamanın bazı incelikleri var. Bir kere, kesinlikle ucuza kaçamazsınız. Kağıdın kuşe kağıt olması ve baskının çok kaliteli olması gerekir. Sonra kuvvetli bir dağıtım ağı kurarak broşürü doğru yerlere ulaştırmanız da lazım. O doğru yerler de her zaman istediğiniz sayıda olamayabiliyor maalesef.

Elbette, broşürü dergi gibi satışa sunmak da pek mümkün değil. O yüzden maliyetlerini çıkarmak için sponsor arayıp bulmak şart ki sponsor bulmak ayrı bir mesai ayırmayı gerektiriyor. Sponsor bulamadığınızda ek masraflar doğrudan sizin hanenize yazılıyor.

Hal böyle olunca ben de başka bir çözüm bulmak için düşündüm taşındım. Bu çözüm, bana zaman kaybettirmeyecek ve ekstra masraf çıkarmayacak pratik bir çözüm olmalıydı. İşte bu sırada e-broşür kavramını ve broşür programlarını keşfettim. Benim için bir dönüm noktası oldu diyebilirim.

E-broşür, yani online broşür aslında tam da günümüz teknolojisinin geldiği noktaya yaraşır bir kavram. Her şeyin elektronik ortama aktarıldığı bir zamanda basılı broşürlere veya dergilere büyük masraflar yapmayı anlamsız hale getiriyor.

Açıkçası PDF dosyasını broşüre dönüştüren programları araştırırken bu kadar fazla çeşitlilikle karşılaşacağımı düşünmemiştim. Ne var ki, bu kadar çeşitlilik olmasına rağmen tatmin edici bir program bulmak o kadar kolay olmadı. İstediğim özellikleri sunan programları incelediğimde baskı maliyetine yakın fiyatlar belirleyebildiklerini gördüm. Ücretsiz olan programlarda da sunulan özellik sayısı ve kalite fark edilir ölçüde düşüktü.

Umudumu yitirmek üzereyken Yumpu.com’la tanıştım. Ücretsiz olan program ihtiyacım olan özellikleri aradığım kaliteyle birlikte sunuyordu ve pratik bir şekilde broşür hazırlamak için idealdi.

PDF Dosyası Hazırlama Rehberi

Burada broşür hazırlamak için teknoloji gurusu olmanız veya yayın dünyasında çalışmanız gerekmiyor. Hangi bilgi düzeyinde veya hangi sektörde olursanız olun birkaç dakika içinde broşürünüzü hazırlayabilirsiniz. Ne kadar çok broşür hazırlarsanız o kadar hızlanabilir ve farklı fikirler üretebilirsiniz. Programda broşür veya dergi sayfası açısından hiçbir sınırlama yok.

Bu program PDF’inizi broşüre dönüştürüyor. O yüzden adımlara geçmeden önce PDF dosyası hazırlamak konusunda size biraz bilgi vereceğim. PDF’in açılımı “Portable Document Format”, yani “Taşınabilir Belge Biçimi”. Bu dosya formatı, platformlar arasında aktarılabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak için kullanılıyor. Siz de bu formatta dosyayı hazırlayıp programa yükleyeceksiniz.

PDF hazırlamak hiç zor değil. Word veya Excel’de hazırladığınız dosyaları PDF olarak kaydedebilirsiniz ya da internette ücretsiz PDF’e dönüştürücü programlar bulabilirsiniz. Photoshop veya InDesign gibi programları kullanabiliyorsanız daha da güzel çünkü tasarım açısından daha da özgürsünüz. İnternette halihazırda birçok broşür ve dergi şablonu da bulunuyor.

PDF’inizi hazırlarken bazı hususlara dikkat etmenizde fayda var, yoksa dönüştürme esnasında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Teknik ayrıntıları bir yana bırakırsak temel olarak sayfa çözünürlüğünüzün en az 180 dpi olması gerekiyor ki arzu edilebilir bir görüntü kalitesi elde edin. Tek bir dosyanın tek bir broşüre karşılık gelmesi gerektiğini unutmayın. Ayrıca PDF’in tek bir sayfası da broşürün tek bir sayfasına karşılık gelmeli. Dosyayı Photoshop’ta hazırladıysanız ayrı katman veya fontların bulunmadığından emin olun.

Yumpu Publishing’da Adım Adım Broşür Hazırlama Rehberi

Şimdi adımlara geçebiliriz.

 1. Adım

PDF’inizi ana sayfada bulunan yükleme kutucuğuna sürükleyip bırakın veya bilgisayarınızdan yükleyin. Bu aşamada dönüştürme gerçekleşecek ama broşürünüze ulaşmak için kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor.

 1. Adım

Daha önce kayıt olmadıysanız menüdeki kayıt butonuna tıklayın. Açılan pencerede iki seçeneğiniz var. E-posta adresi, şifre ve şifre tekrarıyla kayıt olabilirsiniz. Bu e-postanızın kullandığınız ve şifresini hatırladığınız bir e-posta olması gerekiyor çünkü kaydınızı tamamlamak için size bir aktivasyon postası gönderilecek. İsterseniz doğrudan sosyal medya hesaplarınızla da kaydolabilirsiniz.

 1. Adım

Profilinizi doldurun. Yumpu’nun milyonlarca aktif okuru var ve siteye yirmi milyondan fazla sayıda dergi yüklenmiş durumda. Broşürünüzün dikkat çekebilmesi için sizin de dikkat çekmeniz gerek. Ad, soyad gibi temel bilgilerin yanı sıra şık bir profil fotoğrafı ve etkileyici bir biyografi de okur sayınızı arttıracaktır.

 1. Adım

Değişiklik yapın. Hazırladığınız broşürlerde sınırsız değişiklik hakkınız var. Boyutları ve renkleri dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ayrıca ses editörü, video editörü, bağlantı editörü gibi ücretsiz editörlerle multimedya dosyaları ekleyerek interaktif bir broşür elde edebilirsiniz.

 1. Adım

E-broşürünüzü paylaşın. Sosyal medya ağlarında doğrudan veya broşürünüze özel bağlantıyı kullanarak paylaşım yapabilirsiniz. Ayrıca size verilen embed kodunu web sitenize veya ilgili başka platformlara ekleyebilirsiniz.

Neden Başka Programlar Yerine Yumpu’yu Tercih Ettim?

Broşür hazırlama konusundaki arayışımda bu denli iyi bir fiyat ve performans oranı sunan bir programa denk gelmediğimden bahsetmiştim. Bu kısmı biraz daha açayım.

Program masaüstü ve mobil cihazların hepsinde desteklendiği için hiçbir görüntü veya performans kaybı yaşamıyorsunuz. SEO, yani arama motoru optimizasyonu sizin yerinize yapıldığı için başta Google’da olmak üzere yapılan aramalarda üst sıralarda çıkma şansınız artıyor. Program ücretsiz, kolay ve hızlı olmasının yanı sıra kendi markanızı kullanmanıza izin vererek reklamınızı yapmanızı da sağlıyor.

Tabii, başka programlara fark attığı maddeler arasında benzersiz destek hizmetini de es geçmemek gerekiyor. Broşür hazırlama adımlarının herhangi bir yerinde bir sıkıntı yaşarsanız veya bir soru sorma gereği duyarsanız size yardım edebilecek birilerini her zaman bulabiliyorsunuz.

Özetle;

Ücretsiz ve pratik bir şekilde online broşür hazırlamak ve milyonlarca insana ulaşmak istiyorsanız Yumpu Publishing tam aradığınız program. Okurlarınıza veya müşterilerinize elektronik ortamda gerçek ve kaliteli broşür hissini yaşatma fırsatını kaçırmayın.

Küçük Esnaf için Broşür Hazırlama Artık Dert Değil

Şehirde yaşayan birçok insanın hayali olan minik bir kasabaya yerleşmek ve kendi küçük dükkânını açma fikrini eşimle birlikte gerçekleştiktik. Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak turisti bol minik bir sahil kasabasında eşimle birlikte hamur işleri yapıp sattığımız küçük dükkânımızı bir şekilde büyük çabalar ve kendi emeğimizle açtık.

Gürültüden ve telaştan kaçtığımız için eksiklerimizi gidermek için de öyle çok acele etmiyorduk Yeni açılan bir yer olduğumuz için de eksiklerimiz bir hayli fazlaydı. Tepsisi, bıçağı fırını, birçok şeyi ufak ufak tamamlamıştık. En son eksiğimizi de Yumpu ile giderdik.

Üretimimiz başlamıştı artık nasılsa gerisi her türlü gelirdi. Yeni bir yer olduğu için de ilk başta herkes merak etmiş ve gelmişti. Olumlu yorumlar alıyorduk. Yazlık bir yer olduğu için geleni gideni fazlaydı. Biz de kendimizi tanıtan küçük broşürler hazırlayıp kendimizi tanıtmak istedik.

Hazırladığımız reklamları da birini bulup dağıttıralım diye düşündük. Daha sonra tanıtım fikrini biraz değiştirip e-broşür şekline dönüştürdük. Biz bunu düşündük ama bu işi yapacak kişiyi yaşadığımız kasabada bulmamız zordu. Birkaç kişiyi bulduk, konuştuk ama yapılan işlere ve istenilen paraya bakılınca insan ister istemez kazıklandığını hissediyor. Yapılan işler klasik internetten bulunan görseller üzerine ismi ve fiyatının yazılmasıydı. Eşimle benim istediğim daha özgün bir şey olmasıydı.

Bizim çektiğimiz fotoğraflar kullanılsın, güncelleme imkânımız olsun ve en önemlisi de hazırladığımız tanıtımın internette estetik bir biçimde yer almasıydı. Çünkü burası bizim için önemli bir yerdi her şeyi mükemmel olsun istiyorduk. Klasik bir menünün internette ilgi çekiciliği ne kadar olabilir ki. Kafaya takmıştım bu broşür hazırlama işini ben yaparım diye, zaten bütün dükkânın boyasını da ben yapmıştım bunu da yapardım. Bilgisayar bilgim de format atmaktan halliceydi. Bunun dışında birkaç tane de basit program kullanabiliyordum. Eşimle bunun için bir de iddiaya girdik eğer yapabilirsem benim seçtiğim birkaç kurabiye çeşidi benim ismim olacak.

Vazgeçmenin Eşiğindeyken Yumpu

Yapmaya karar verdikten sonra internetten broşür hazırlama diye aratmaya başladım. İnternet derya deniz karşıma bir sürü bilgi çıktı. Dedim bu iş bu kadar, bitti bile. Bu kadar çok bilginin içinden her türlü yaparım bu işi. Aramalarım sonucunda karşıma bir sürü ücretli ve ücretsiz program çıktı.

Nerden bilebilirdim çoğunun çöp olduğunu. Girdiğim bazı sayfalar öncelikle program olarak kurmamı ve düzenlememi istiyorlardı. Birkaç denemeden sonra indirmeli ve kurmalı programları elemiştim. Program kurma ve düzenleme bana göre değildiler. Ben eşime bunun ücretsiz bir şekilde olmayacağını belli bir ücret karşılığında almamız gerektiğini anlattım.

Bunun üzerine eşimle birlikte ücretli olan sitelere bakmaya başladık. Bunları fiyat performans olarak değerlendiriyoruz ve altından kalkabileceğimiz bir yük değildi. Ne de olsa yeni açılmış küçük bir dükkândık. Ücretsizlere bakıyorduk birçok eksiği vardı.

Eşime bunları gösterdiğimde bu şekilde olacaksa broşürsüz reklamımız daha iyi olur diye alay etmeye başlıyordu. Haksız da sayılmazdı.  Yumpu’ya son olarak girmiştim. Açıkçası ilk gördüğüm zaman düşündüğüm şey kesin burası da para isteyecek oldu. Artık vazgeçme aşamasındaydım.

Siteyi inceledikçe içim gidiyordu ama paralı diye düşündüğüm için hayal bile kurmuyordum. İncelerken yukarıda gözüme çarpan o yazı FREE. Dedim ki kesinlikle gözüm bozuldu o kadar site gezmişim, insanlarla konuşmuşum ve böyle bir şey istiyorum nasıl olur da bu broşür hazırlama sitesi bedava olabilirdi

Siteyi incelediğimde sunduğu olanaklar bizim de ufkumuzu genişletti. Hayalini kurduğumuz tanıtımdan daha fazlasını yapabileceğimizi fark ettik. Gördüğümüz kadarıyla da çok renkli bir e-dergi hazırlayabilirdik. İlk gözüme çarpan özelliği hazırladığımız tanıtımımızda video kullanabilmemizdi.

Diğer gözüme çarpan detayları da söylemem gerekirse, öncelikle size sınırsız sayıda sayfa kullanımı veriyor. Hazırladığınız tanıtımınızı kendi sitenize ya da sosyal medyanıza eklemenize olanak tanıyor ve izlemek için hiçbir eklentiye ihtiyaç duymuyor.

Ayrıca her ne kadar başka siteden gömülen kodlar olsa da Google gibi arama motorları dergideki içerikleri sizin sitenizin indeks sayfasında da gösteren çok güzel bir algoritma ile hazırlanmış ve bu yüzden ayrıca bir SEO çalışması yapmanıza gerek yok.

Bu özellikler şu yüzden önemli baktığım diğer bazı siteler ücretsiz sürümlerinin kullanımında belli bir sayfa sınırlandırması yapmışlardı. Planlarımız arasında yaptığımız bazı tarifleri de hazırladığımız broşürde yayınlamak vardı. Bu yüzden sayfa sayısı bizim için önem taşıyordu. Sınırsız sayfa özelliği işimizi çok kolaylaştırdı diyebilirim. Bu kadar özellikten sonra zaten yaptığınız tanıtıma istediğiniz fotoğrafın koyulmasını söylemiyorum bile.  Bizim gibi menüleri sürekli değişiklik gösteren dükkânlar için de istediğimiz zaman güncellememiz çok önemli bu yüzden bu site bizim için çok fazla olanak sunuyordu.

Video Ekleyebiliyorsak Neden Ürünlerimizin Yapılışını Çekmeyelim

PDF’den e-dergiye dönüştüren bir program olduğu için öncelikle hazırladığınız yazıları, fotoğrafları düzenleyip PDF’ye dönüştürüp ardından siteye yüklemeniz gerekiyor. Bunun öncesinde tek yapmanız gereken şey siteye üye olmak. Siteye üye olduktan sonra sizin isteğinize kalmış bir şekilde tasarım yapabiliyorsunuz.

Yazıların renginden, büyüklüğüne, şeklime kadar seçebiliyorsunuz. Sadece yazılar değil sayfanın renginden yerleşim düzenine kadar değiştirebileceğiniz sınırsız olanak sunuyor. Siteye üye olduğum zaman gördüğüm bir başka şey bizi ayrı bir heyecanlandırdı. Oluşturduğunuz e-dergi sizin sitenizin, sayfanızın haricinde hazırladığınız sitenin takipçisi olan binlerce kişiye ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyordu. Bizim tek başımıza o kadar kişiye ulaşmamız ilk aşamada mucize olurdu.

Bunu Eşime anlattığımda bu kadar çok kişiye ulaşabiliyorsak yazıdan daha fazlasını yapmalıyız diye düşündük ve paylaştığımız tariflerin yapılış videosunu çekmeye karar verdik. Ne de olsa bu bizim keyif aldığımız bir işti. Hem keyif alacaktık, hem bu şekilde daha da fazla insana ulaşabilecektik.

Bizi mutlu eden bir başka özelliği de YouTube’dan link kopyalayıp hazırladığımız tanıtımın içinde paylaşabilmekti. Dükkânımızda çaldığımız şarkılar gelen müşterilerimizin dikkatini çektiğinden ne çaldığını sürekli soruyorlardı. Biz de broşür hazırlama programının bu özelliği ile de ekstra bir sayfayla bu merakı gidermiş olduk.

Bizim için çok keyifli, inanılmaz bir broşür hazırlamıştık. Her şey isteğimize uygundu. Her platformdan Android ve İOS işletim sistemli telefon ve tabletlerden bile sorunsuz ulaşılabilen bir broşürümüz vardı. Dükkânımızın logosunun yer aldığı güzel bir kapak tasarımı yapmıştık.

Ardından kendimizi tanıttığımız, nasıl bu işi yapmaya karar verdiğimizi açıklayan bir sayfa gelmişti. Daha sonra fotoğraflarla yaptığımız ürünlerin içindekileri ve özelliklerini açıklayan kısa bilgiler, sonrasında da bazı ürünlerimizin tarifleri vardı. Şimdiden bir tane kurabiye tarifi için video bile çekmiştik. En son sayfamız sürekli güncellenen şarkı listemize aitti. Hiçbir ücret ödemeden böyle bir hizmet almak bizi çok mutlu etmişti.

Bilgisayar becerimin o kadar iyi olmamasından dolayı broşürü hazırlarken takıldığım birçok yer oldu. Bunu da teknik destek hattı ile çözdüm. Gerçekten şaşırtıcı hızda geri döndüler. Tekrar belirtiyorum hiçbir ücret ödemeden bu kadar hoşgörülü ve açıklayıcı bir yardım alacağımı düşünmezdim. Bu arada eşimle girdiğim iddiayı da kazanmıştım. Yapamazsın dediği işi fazlasıyla yapmıştım.

Bunu yaptıktan sonra broşür hazırlama bizim buralarda moda oldu diyebilirim. Diğer tüm işletmeler de kendilerini tanıtabileceği böyle bir platformu tanımış oldu.

Yumpu’yu aşağıdaki özelliklerinden dolayı kullanmanızı tavsiye ederim.

 1. Bilgisayara hiçbir program kurmadan internet üzerinden programı kullanabiliyorsunuz.
 2. Fiyat performans açısından diğer tüm programlardan daha üstün.
 3. Yapılmak istenilen dergide sınırsız sayıda sayfa kullanımı mümkün.
 4. Seo çalışması için ek bir uğraşa gerek yok.
 5. Hazırladığınız broşürde her zaman güncellemeye izin veriyor.
 6. Video,ses ve link ekleme özelliği ile zengin tasarım desteği var.
 7. Yumpu Publishing’nun kendi sitesine üye olan binlerce kişi ile daha fazla kişiye ulaşmak mümkün.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.